Vakcíny messenger ribonukleová kyselina mRNA sú novou technológiou, ktorá stimuluje vlastnú imunitnú odpoveď tela. Tieto obsahujú informácie z messengerovej RNA vrátane „plánu“ alebo kódu špecifického znaku vírusu (vírusový antigén). Informácie umožňujú telu produkovať tento antigén sám: mRNA prenáša informácie o produkcii antigénu do nášho bunkového aparátu, ktorý vytvára proteíny.
Bunky v našom tele potom prezentujú antigén na svojom povrchu a tým spúšťajú požadovanú špecifickú imunitnú odpoveď. Pri kontakte tela s vírusom imunitný systém rozpozná špecifický antigén a môže proti vírusu, a tým aj proti infekcii, bojovať rýchlo a cielene.
Pri použití COVID-19 je vstup koronavírusu do hostiteľskej bunky u človeka ovplyvňovaný špičkovým proteínom koronavírusu, ktorý sa nachádza na povrchu vírusu. Vakcíny mRNA proti COVID-19 sú navrhnuté tak, aby poskytli nášmu telu kód na produkciu neinfekčného vírusového proteínu typu spike, ktorý dá bunkovým mechanizmom pokyn na stimuláciu prirodzenej imunitnej odpovede.

Vakcíny Pfizer mRNA, SARS-CoV-2, imunitný systém

Táto odpoveď sa dosahuje predovšetkým prostredníctvom T-buniek a neutralizáciou produkcie protilátok, ktorých cieľom je zabrániť infekcii SARS-CoV-2 (a jej pridruženému ochoreniu COVID-19).
Ak očkovaná osoba neskôr príde do kontaktu s SARS-CoV-2, imunitný systém rozpozná povrchovú štruktúru a bude schopný proti vírusu bojovať a eliminovať ho. Neutralizujúce protilátky zamerané na SARS-CoV-2 cirkulujú vo vašom tele a okamžite sa viažu na vírus, „Neutralizujte“ ho a zabráňte mu vstúpiť do bunky, čím vás ochráni pred ochorením. T bunky pomáhajú imunitnému systému bojovať s intracelulárnymi infekciami a môžu tiež infikované bunky priamo usmrcovať.
Bližšie informácie na Pfizer mRNA na COVID-19, Výhody vakcín
Na rozdiel od bežných vakcín teda vakcína mRNA neobsahuje samotné vírusové proteíny, ale iba informáciu, ktorú naše bunky potrebujú na to, aby vytvorili vírusovú vlastnosť, ktorá vyvolá požadovanú imunitnú odpoveď. Technológia mRNA umožnila návrh viacerých kandidátov na vakcíny proti COVID-19.
Majú odlišný prístup: využívajú proces, v ktorom si bunky samy vytvárajú proteíny z informácií kódovaných v messengerovej RNA (mRNA). Tento „plán“ je organizmom preložený na syntézu špecifických proteínov (antigénov).
Vakcína pozostáva z reťazca mRNA, ktorý kóduje proteín špecifický pre dané ochorenie (antigén). Na zlepšenie integrácie tejto modrotlačovej mRNA do buniek tela a na zvýšenie stability vakcíny je mRNA obklopená určitými tukovými látkami (lipidy): lipidové polyplexy tvoria LNP.
Akonáhle je injikovaná človeku, lipidové nanočastice chránia pred degradáciou a pomáhajú jej dostať sa do buniek, kde sa čítajú informácie obsiahnuté v mRNA reťazci, aby vytvorili antigénny proteín, ktorý nakoniec vyvolá požadovanú imunitnú odpoveď.
Záujem o technológiu ako platform sa za posledné dve desaťročia zvýšil. Výroba vakcíny na základe mRNA je rýchlejšia ako pri bežných vakcínach, pretože je potrebné vyrobiť iba plán a nie samotný antigén.