Ricoh GR Digital IV prichádza niečo málo cez dva roky od uvedenia GR Digital III na trh spoločnosti Ricoh a ponúka prírastkové vylepšenia funkcií a výkonu. Väčšina z nich je vnútorná kvôli zavedeniu aktualizovaného procesného čipu GR ENGINE IV. Dizajn karosérie je v podstate nezmenený. Pretože je malý, ľahký a nenápadný, je GR Digital IV vhodný na úprimné a pouličné fotografie.
Rovnako ako u predchádzajúcich modelov, aj GR Digital IV má vysokú cenu za funkcie, ktoré ponúka. Jeho objektív s pevnou ohniskovou vzdialenosťou pokrýva pomerne široký zorný uhol (ekvivalent 28 mm vo formáte 35 mm), ale nie je k dispozícii žiadny hľadáčik, takže na navigáciu v ponukách (ktoré sú zdĺhavé a malé) a na zostavovanie snímok je potrebné používať monitor.
Ricoh GR Digital IV prichádza niečo málo cez dva roky od uvedenia
Chýba mu tiež veľa funkcií, ktoré snapshooteri očakávajú: rozpoznávanie tváre, ovládacie prvky dotykovej obrazovky a nahrávanie HD videa. Pri 10 megapixeloch je jeho počet megapixelov tiež pomerne nízky, hoci pre fotoaparát tohto typu vhodný. Fotografi, ktorí snímajú surové súbory, nájdu dostatok detailov a dynamický rozsah na tlač vo formáte A3.
Zatiaľ čo väčšina fotoaparátov, ktoré sa dostanú do predaja, budú čierne, Ricoh súčasne vydáva limitovanú edíciu (10 000 kusov po celom svete) verzie GRD IV v bielom tele s kovovým krytom objektívu a koženým remienkom na fotoaparát a cenovkou 899 dolárov. V Austrálii bude pravdepodobne k dispozícii menej ako 200 kusov.
Fotografie z Bojnického zámku si pozrite na Bojnice Castle Wooden Beds
Stavba a ergonómia
Vďaka tak malým zmenám v dizajne tela a ponuky vyzerá model GR Digital IV a je s ním ako v predchodcovi. Predný panel fotoaparátu je veľmi diskrétny, s rovnakým výsuvným 6 mm objektívom, výliskom pre uchopenie prsta a pomocnou LED diódou AF, ale obsahuje nový externý snímač AF pre hybridný systém AF.
Ciferník „hore-dole“ je stále umiestnený priamo pred tlačidlom spúšte s doplnkovým „ADJ“. páčka na zadnom paneli pre vodorovné nastavenie. Tieto číselníky možno použiť namiesto tlačidiel so šípkami na navigáciu v ponukách a prezeranie snímok, ako aj na výber nastavenia clony a času uzávierky v režimoch P, A, S a M.
Na hornom paneli fotoaparátu sa tiež nič výrazne nezmenilo. Otočný ovládač režimu uzamykania je umiestnený v pravom zadnom rohu a poskytuje rovnakých deväť nastavení ako GR Digital III. Oválne tlačidlo spúšte je umiestnené tesne po jeho ľavej strane.
Za a vľavo od tlačidla spúšte je zapustený vypínač. Ďalej vľavo je pätica pre externé blesky alebo externý hľadáčik GV-1 / GV-2, zatiaľ čo na ľavej strane je malý vyskakovací blesk.