Nový micro Olympus OM-5 fotoaparát. OM System OM-5 je bezzrkadlovka Micro Four Thirds strednej triedy s rozlíšením 20 megapixelov, ktorá je určená hlavne na fotografovanie, ale má aj slušnú sadu video funkcií. Hoci jeho exteriér a snímač sú prepracovaním staršieho OM-D E-M5 Mark III, jeho spracovanie bolo vylepšené, aby sa odomkli funkcie výpočtovej fotografie, ktoré boli predtým vyhradené pre drahšie fotoaparáty.

Vzhľadom k tomu, že exteriér je takmer nezmenený od E-M5 Mark III, je zachovaná kompatibilita so všetkým predchádzajúcim príslušenstvom vrátane gripu ECG-5, ktorý uľahčuje manipuláciu s väčšími šošovkami a ktorý je možné získať za 169,99 USD. OM-5 je k dispozícii za 1 199,99 $ len za telo a 1 599,99 $ s objektívom 12-45 mm F4 PRO ako súpravou.

OM Digital Solutions, predtým divízia fotoaparátov spoločnosti Olympus, je v polovici zmeny značky svojich fotoaparátov na „OM System“. Aj keď v roku 2022 spustila vlajkovú loď, táto kamera stále hovorí „Olympus“ na falošnom pentaprizme. OM-5 je teda prvý bezzrkadlový fotoaparát, ktorý plne prijal nové meno a postavil ho na popredné miesto.

Zatiaľ čo táto veľká zmena vzbudzuje nádej pre budúce kamery v systéme OM, tento model nie je len revolučným novým dizajnom. V skutočnosti sa zdá, že ide o mimoriadne blízkeho príbuzného Olympusu OM-D E-M5 Mark III , modelu, ktorý OM-5 nahrádza. E-M5 Mark III sa eľmi páčil, keď recenzovali v roku 2019, a nie je nič hrozné, že tento fotoaparát je náhradnou náhradou za posledný.

Pohľad na technický list OM-5 pripomína Olympus E-M1 Mark III, bývalý profesionálny model spoločnosti. Nájdete tu výpočtové fotografické funkcie tohto fotoaparátu, počnúc rýchlejším procesorom TruePic IX, ktorý prináša také vymoženosti, ako je režim simulácie filtra LiveND, vylepšenie automatického zaostrovania s detekciou tváre a vôbec prvýkrát v digitálnom modeli strednej triedy OM, Starry Sky AF.

Starry Sky AF podporuje tvrdenia spoločnosti OM System, že tento fotoaparát je určený pre ľudí, ktorí chcú na svojich snímkach zachytiť nádhernú prírodu. Táto jedinečná funkcia sa po stlačení tlačidla AEL/AFL veľmi spoľahlivo prichytí na hviezdy v priebehu niekoľkých sekúnd – bez potreby manuálneho zaostrovania.


Puma pánska bežecká obuv, tenisky, výber topánok, fitness cvičenie


Bohužiaľ, extra výkon spracovania nepriniesol režimy rozpoznávania predmetov Olympusu OM-D E-M1X na OM-5. Pre nováčikov by to výrazne zjednodušilo streľbu na divokú zver (či už je to domáca mačka alebo letiaci vták). V súčasnosti sú tieto pokročilé možnosti automatického zaostrovania exkluzívne pre OM-1. Za zmienku tiež stojí, že LiveND je stále obmedzený na 4 EV, ako predtým.

Zatiaľ čo staršie modely Olympus mali snímanie s vysokým rozlíšením založené na statíve, iba niekoľko vyvolených dokázalo kompenzovať chvenie rúk pri snímaní záberov s vysokým rozlíšením bez použitia statívu. Táto schopnosť sa preniesla až do cenovo dostupnejšieho OM-5, ktorý vám poskytuje 50MP snímky pri držaní v ruke a 80MP snímky, keď si vyberiete statív. Aj keď spojenie viacerých obrázkov do jedného trvá približne 16 sekúnd, je to skvelý nástroj pre epické krajiny (za predpokladu, že vietor príliš nepofukuje stromy – zatiaľ čo fotoaparát si poradí s trasúcimi sa rukami, existuje len malá korekcia pohybu). predmety).

Rovnaké staré ponuky Olympus
S OM-1 urobil OM System so systémom menu veľký krok vpred. Nový softvér má niekoľko skutočne užitočných funkcií, dokonca hovorí používateľom, prečo boli niektoré možnosti sivé a neprístupné. Bohužiaľ, OM System zachoval systém menu predchádzajúcej generácie v OM-5.

Nie je to tak, že vzhľad softvéru je funkcia, ktorá vyžaduje rýchlejšie procesory alebo drahé stohované CMOS snímače. Toto je oblasť, kde OM mohol skutočne spôsobiť, že sa OM-5 bude cítiť ako novší fotoaparát s najnovším a najlepším rozhraním.