Astroturizmus je na vzostupe aj v národnom historickom parku Chaco Culture. Park sa nachádza v púštnom kaňone niekoľko hodín mimo Albuquerque a je domovom stáročných archeologických zázrakov vrátane petroglyfov a stále populárnejšieho Puebla Bonita, 1 100 rokov starého indiánskeho veľkého domu. Chaco je známe aj pre svoje obmedzené svetelné znečistenie a nerušený výhľad na súhvezdia a v roku 2013 bolo oficiálne označené ako Park tmavej oblohy, hoci jeho dedičstvo pozorovania hviezd je oveľa staršie.

Astroturizmus za hviezdami, Kaňon Chaco

V období medzi deviatym a 13. storočím si ľudia z rodu Puebloan vytvorili svoje domovy v kaňone Chaco a na iných miestach v regióne Four Corners. Hoci pôvod a osud skupiny stále obklopujú otázky, ich potomkovia medzi kmeňmi Hopi, Zuni a ďalšími kmeňmi vytvárajú zásadné spojenie s ich históriou.

Pôvodní Puebloans hľadeli na oblohu a hviezdy, aby usmernili, kedy zožať potravu alebo konať slávnostné udalosti predkov, čo je pietne spojenie, ktorého odkaz je dodnes živý.

“Od vytvorenia nášho Programu nočnej oblohy v roku 1988 sme sa pokúšali zdôrazniť dva aspekty alebo ‘arény’ astronómie v Chaco,” povedal e-mailom strážca parku a tlmočník Chaco Culture GB Cornucopia. „Keď robíme astronomický program, začíname prezentáciou toho, ako starovekí ľudia kultúrne využívali nočnú oblohu. [Mnohé] štruktúry vykazujú určitý vzťah s nebeskými udalosťami, ako sú slnovraty a rovnodennosti.

Programovanie nočnej oblohy v Chaco Culture zahŕňa prechádzky za splnom cez Pueblo Bonito, ako aj prechádzky zamerané na slnovraty a rovnodennosti. Okrem vzdialenejších archeologických lokalít parku sú v návštevníckom centre ponúkané aj astronómické programy.


Astroturistika za hviezdami, Kaňon Chaco
Toto je Mliečna dráha nad Rocky Mountains


Ochrana týchto dôležitých a zraniteľných miest životne dôležitá pre zamestnancov Chaco, ktorí často obmedzujú počet návštevníkov, ktorí sa môžu preventívne zúčastniť na ich programovaní Nočnej oblohy.

„Tieto programy môžu byť veľmi populárne a musíme si uvedomiť kapacitu našich [miest],“ povedal Hatfield prostredníctvom e-mailu a dodal, že potenciálne zvýšený záujem o programy špecifické pre astronómiu nevyvoláva obavy o zachovanie.

V súčasnosti Chaco Culture pravidelne obmedzuje návštevnosť programu letného slnovratu na sto ľudí a prechádzky pri splne na 50. A populárny dopyt inšpiroval nové programy vrátane Astronomy Fest, prírastku v roku 2016, ktorý nastáva počas jesennej rovnodennosti.

Cornucopia verí, že silný odkaz astronómie parku ho robí výnimočným sám o sebe.

„Ľudia, ktorí nikdy nevideli Mliečnu dráhu, odchádzajú doslova s ​​hviezdami v očiach,“ povedal. „Či už sa pozerajú na oblohu cez jeden z našich špičkových amatérskych ďalekohľadov, alebo len stoja s otvorenými očami pod nebom a všetko vnímajú, snažíme sa im ukázať, ako mohli staroveké národy na celom svete vidieť oblohu, ktorá je dnes tazke najst.”


Výborný článok o Ivermektíne s Covid-19. Naučte sa že lieky sa vyrábajú na určité choroby a nemôžte jesť všetko čo vám šialené média cez šarlatána Mesíka ponúkajú. Ten človek nemá žiadene požadované vzdelanie v odbore pľúcných chorôb Štvrtá vlna pandémie v Európe, Ivermektín nie je účinný


Plánovanie vašej cesty
Kedy ísť: Ak sa chcete zúčastniť programov nočnej oblohy, naplánujte si návštevu medzi aprílom a októbrom, keď sú ponúkané v piatok a sobotu.

Čo vidieť: Nenechajte si ujsť programovanie v astronomickom centre. Medzi množstvom archeologických lokalít vynikajú Pueblo Bonito, Chetro Ketl a Una Vida.